„Изисквай повече от себе си и очаквай по-малко от останалите. Така ще си спестиш много нерви“ Конфуций
Всяка любов трябва да преодолее основни препятствия, за да стане по-здрава. Едно от тези препятствия е съвместното съжителство. За съжаление много връзки се провалят на тази стъпка, защото често я омаловажават, когато са влюбени, не са помислили за нея предварително и не са обсъдили вижданията си с партньора.
Лесно е да живеем сами – изградили сме си някакви навици за чистота, подредили сме пространството както на нас ни харесва, ние преценяваме дали ще живеем в творческа атмосфера на малък хаос или всичко ще бъде прибрано и подредено под конец…
Когато обаче заживеем с партньор, всеки от нас има различни навици и изисквания към дома си. И ако до този момент отношенията ни са били чудесни и всичко е било цветя и рози, тогава нещата могат да се променят и да установим, че навиците на нашия партньор много ни дразнят и са нетърпими за нас. И най-често споделяме това по най-неправилния начин – по време на караница, когато другия въобще няма да ни чуе и не бихме постигнали нищо градивно като резултат.
Но да загърбим ли любовта и да прекратим връзката заради различията в битовите ни навици?
Тайната е в правилната комуникация помежду ни. Няма как да няма компромиси в една връзка. Въпросът е тези компромиси да бъдат напълно осъзнати, както от наша страна, така и от страна на пртньора ни и да можем да приемем, че ги правим.
Ето няколко спомагателни въпроса, които ще ни помогнат в това. Да си отговорим първо ние, а след това да чуем и отговорите на партньора си. Да обсъдим нещата още в зародиш и да не допуснем битовите дреболии да ни разделят…
Къде да живеем?
Ако хората не са склонни да премислят и променят представата за себе си и представата за другите, трудно ще може да живеят заедно. Ако партньорът ни иска да живее в чужбина, а ние – не, връзката ни няма шанс. Ако ние искаме да живеем в къща в покрайнините на града, а партньорът ни държи обезателно да бъде в центъра, където кипи живота, това са доста големи различия. Разбира се тези различия може да се променят с годините и да започнете да искате едно и също, но също така могат да се натрупват с времето и да породят гняв в партньора, който е направил повече компромиси и в един момент да разруши връзката или още по-лошо – някой от двамата да изгуби себе си, само и само да остане във връзката правейки компромиси непрекъснато. Затова е важно тези неща да се обсъдят предварително – кой къде би искал да живее и как си представя това сега и в бъдеще.
Какво ни дразни? Кои навици харесваме и кои не харесваме в другия? Какво бихме могли да приемем и какво бихме искали той да промени? Какво ние ще променим от нашите навици, които са проблемни за партньора ни?
Какво усещаме ми носи съжителството с него? Добре ли се чувствам с този човек или съм постоянно фрустриран от неговите навици и поведение вкъщи?
Какво е важно за мен и за партньора ми? Как той пасва на моето ежедневие? По едно и също време ли ставаме и лягаме? Заедно ли се храним или всеки, когато иска?… Говорете и наблюдавайте ежедневните си навици. Припокриват ли се или за коренно различни? Колко голям е проблемът, ако са много различни? Могат ли да се напаснат?
Тайната на успешното съжителство е разбиране и уважение към себе си и към партньора си. Когато можем да приемем различията си, да ги уважим и да продължим, само тогава любовта може да просъществува дълго време.